optimistic rollup – Zincir Sözlük
anlık tüm işlemleri geçerli var sayan bir rollup modelidir. ZK'dan farkı da budur. ayrıca optimistic rollup modelinde bir işlem şüpheli olarak bildirilirse uzun süreli de olsa ağ kendi sağlamasını yapar ve doğru/yanlış olarak yeniden düzenler. bu konuda hala güvenlik tartışması sürmektedir.
Optimistic Rollup çözümü; Fraud Proof (dolandırıcılık kanıtı) yöntemini kullanır.
Optimistic Rollup’lar; uyuşmazlık çözümü sistemi ile çalışırlar. Bu sistem, hatayı tespit edeni ödüllendirir ve dolandırıcılık yapanı cezalandırır. Uyuşmazlık çözümü sistemini kullanan iki taraf bulunur. İşlem yığınını ağa sunan bir taraf iken, şüpheli olup olası dolandırıcılıkları araştıran da diğer taraftır.
Bu şu anlama gelir; Eğer Optimistic rollup yöntemi ile Layer1 ağa bir işlem yığını(kanıtı) sunuyorsanız şunu bilmeniz gerekir: işleme birisi itiraz eder ve bu itiraz için ortaya gerekli eth miktarını koyarsa ve sizin işleminizin hatalı olduğu kabul edilirse paranız yanar. Yok eğer işleminiz doğru ise buna itiraz eden kişinin koyduğu para yanar. Bu durumda sistem, gereksiz işlem yoğunluğu ve hileli denemeleri eylemi gerçekleştiren kişiye maliyet çıkararak engellemiş olur.
Bu yöntemi kullanan popüler projelerden en popüler olanları Arbitrum ve Optimism’dir.