aleksey pertsev – Zincir Sözlük
alexey pertsev, tornado cash'in geliştiricisi, peppersec'in kurucu ortağı ve ceo'sudur. peppersec, etik bilgisayar korsanlarından oluşan bir siber güvenlik firmasıdır.

pertsev, abd hazine bakanlığı'nın 8 ağustos 2022'de düzinelerce tornado cash adresini yabancı varlık kontrol ofisi'nin (ofac) yaptırım listesine koymasından kısa bir süre sonra hollanda'da tutuklandı.

haziran 2022'de fiod, peppersec şirketini fonların suç kaynaklı olup olmadığını düzgün bir şekilde kontrol etmediğini iddia ederek tornado cash hakkında bir soruşturma başlattı.

8 ağustos 2022'de amerika birleşik devletleri hazine bakanlığı yabancı varlıkları kontrol ofisi, tornado cash'in o zamandan beri toplam işlemlerinin toplamı olan 7 milyar doları aşan kripto para biriminin kara para aklamada kullanıldığını duyurdu.

bu arada fiod, 7 milyar dolarlık işlemlerin en az 1 milyar dolarının suç kaynaklı olduğunu iddia etti. lazarus group adlı kuzey koreli bilgisayar korsanlarının, bu fonların 455 milyon dolarından fazlasının çalınmasıyla bağlantılı olduğu iddia edildi. hazine'nin yaptırımları açıklamasını takip eden haftada tornado cash'in token'ı torn yüzde 56 oranında değer kaybetti. tornado cash'in dao'su 14 ağustos 2022'de kapatıldı; dao'nun fonları, yönetişim sözleşmelerine iade edildi ve çoklu imzası silindi.

10 ağustos 2022'de pertsev, hollandalı yetkililerin emriyle "suçlu mali akışları gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırma" şüphesiyle tutuklandı. pertsev'in tutuklanması, bir geliştiricinin kodlarının başkaları tarafından yasa dışı kullanımı nedeniyle tutuklanmasının açık kaynak yazılımların geleceğini tehdit eden bir emsal oluşturduğunu söyleyen web3 topluluğu üyelerinin protestolarına yol açtı.

26 nisan 2023'de pertsev'in gözetim altında serbest bırakılacağı haberi kripto camiasında sevinçle karşılandı. elektronik bilezik takılı olarak ev hapsinde tutularak davası sürmektedir.