front running – Zincir Sözlük
bir nevi sizin istediğiniz yüklü işlemi siz emir verip beklerken sizden önce gerçekleştirip o ürünü size bir miktar daha kârla satma işlemi. yani siz 1 elmayı 3 liradan alacakken işlem emrini verip chain üzerinde havuzda bekletilirken, bu işlemi botları ile havuzda gören node sahipleri yada madenciler milisaniyelik işlemlerle sizden önce o miktarda işlemi yapıp size fiyat artırımı ile geri satıyor.
bunun sebeplerinden biri sizin yüksek miktarda slippage oranı belirlemeniz ve yüksek meblağlarda değerleri swap etmeye çalışmanız. benim anladığım ve dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştığım tanım budur. buna sandviç işlemi de denebiliyor.
daha detaylı anlatım için tıklayınız
Blockchain, tasarımı gereği girilen her işlemi bir hafıza havuzunda (mempool) tutar. Bu havuzda işlemler onaylanmayı bekler. Önceden programlanmış botlar, sürekli olarak bu havuzda sırada bekleyen, front running için uygun işlemleri tarar. Botlar, hafıza havuzlarından, uygun işlemleri aramanın yanı sıra, optimum işlem hacmi büyüklüğünü hesaplayabilir ve işlemleri hazırlayıp sıraya koyabilir. Aklınızdan bunu manuel bir şekilde yapabileceğinizi geçiriyorsanız tekrar düşünün deriz. Bu işlemleri botlar milisaniye hızında yapıyor. Böylece aynı saniye içerisinde hedef alınan emir sandviç yapılabiliyor. Bütün bunları insan eliyle manuel olarak bu kadar hızlı gerçekleştirmek imkânsız.