hedera – Zincir Sözlük
leemon baird önderliğindeki swirlds ekibi tarafından oluşturulmuş ve gelişimi sürdürülen “patent ile koruma altına alınmış” konsensüs algoritmasıdır.(1) geliştiricileri usa için füze savunma sistemi geliştiren kişilerdir.(2) patent ile koruma altında olması ve kişiye/kuruma bağlılığı ne kadar güven verici olur gibi kıyaslamalara girmeden yukarıdaki maddelere göre teknik verilerini aktaracağım.

1- saniyelik işlem sayısı: 250 bin (standart test sonucu. yani limit bağlantı hızı ile sınırlı)
2- adalet: i̇şlem önceliği “consensus timestamp” konsensus zaman damgasına göre belirlenir. yani fee oranı dikkate alınmaz. i̇şlemin kaydedildiği an önemlidir.
3- zincir güvenliği: byzantine hatasına duyarlıdır. yani topluluk içi anlaşmazlık durumunda fork ihtimaline zorlanılmıyor. ayrıca sybil ve ddos saldırısına dayanıklıdır, bu saldırılardan etkilenmez.

4- ekonomik boyut: blockchain ortamında pow eyleminin alternatifi “gossip protokol” yani aktarılan bilginin de sahip olduğu bilgi (dedikodu protokolü). alice, bob arkadaşımıza bildiklerini anlatır ve bob’dan da bildiklerini alır. tabii, alice gıybetin önünü alamaz ve randomize olarak seçilen üyelere bildiklerini bir-bir anlatır. tabi bob ve diğer tüm dedikoducu node(düğümler) birbirine random olarak bilgilerini aktarırlar. yani pow masrafları yanında hiç denecek kadar az işlem gücü.